środa, 10 grudnia 2008

Podróż w nas samych


Podróż?Czym według ludzi jest podróż. Rozmawiałam na ten temat z wieoloma osobami i odważyłam się o tym teraz wspomnieć. Większość z nich uwarza ją za dlugotrwały wyjazd poza dom, a najlepiej poza własny kraj. Kierują się oni ciekawością świata, tym co już słyszeli a czego nie widzieli. Pragną zobaczyć jak najwięcej, zwiedzić wszystkie zakątki na mapie, aby móc dostąpić jak najwi.ęcej wrażeń i mieć z czym dzielić się ze znajomymi. Owszem to wszystko jest piękne, ekscytujące, ale jak bardzo wyczerpujące i kosztowne.Ludzie często zapominają o tym że w miejscach niedaleko od nas oddalonych, można również doznać wrażeń oraz spędzić należny odpoczynek. Są przecież miejsca, które wspaniale oddają charakter podróży, w tym co piękne i naturalne. Mam na myśli Park Oruński. Jest to miejsce bardzo mi znane. Częstoi tam bywam i również podróję ale myślami, gdyż człowiekowi potrzebnna jest również taka podróż we własne myśli, a natura w tym pomaga, wzbudza wyopbraźnię. W tym parku jest wiele pięknych zakatków, pagórków i drzew, można w nim spacerować, słuchać odgłosów natury i cieszyć się z tego że jest takie miejsce, za które nie musimy płacić a jest również wartościowe.


Park Oruński - drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku. Znajduje się przy ulicy Nowiny, niedaleko Kanału Radunii, położony w dolinie pomiędzy okalającymi go wzgórzami morenowymi.Przez park przepływa Potok Oruński oraz znajdują się w nim dwa stawy.



Historia



  • XVII wiek założenie na tym terenie dworku myśliwskiego, a następnie parku ze stawami, strumieniami, wodospadami i rzadkimi okazami botanicznymi oraz punktami widokowymi.

  • XVIII wiek - założenie ogrodu botańczego, w którym hodowano m.in.cytrusy.

  • Zniszczenie parku podczas zdobywania Gdańska przez wojska napoleońskie

  • Przekazanie parku miastu przez ostatnią prywatna właścicielkę - Emilie Heone.

  • 9 lipca 2001 - częściowe zniszczenie parku przez powódź

Brak komentarzy: